29.10.07

Sembollerle Problem Çözme

Türk toplumu, sembollerle yaşayan bir toplum. Türlü türlü anlamları olan bıyıklar, türlü türlü anlamları olan sakallar, şapkalar ve elbette başörtüsü toplumun gündemini şekillendiriyor. Ulusal bir sorun olduğunda bayrak asmaya, yürüyüş yapmaya son derece meraklıyız. Bu sembollere bir yenisi daha eklendi. Siyah kurdele. Televizyondaki spikerlerden biri, bu siyah kurdelenin çok derin anlamlar içerdiğini belirtiyor. Sembolik anlam dünyamız bir miktar daha zenginleşiyor.

Ancak akıllarda asılı kalan soru şu. Bu semboller problem çözmeye yarıyor mu? Bir üniversite öğrencisi, sadece bir takım sembolleri kullanarak derslerini öğrenerek sınavlarında başarılı olabilir mi? Ya da bir dükkan sahibi, sadece Türk bayrağı asarak satışlarını artırabilir mi? Bir ev kadını, balkonuna Türk bayrağı asarak evinin temizlenmesini sağlayabilir mi? Facebook isimli devrimci internet oluşumunda (Anlaşılması için en basit şekilde açıklamaya çalışayım: bir tür eski dostlarla kontağınızı tazeleme sitesi) herkes kendi resmi yerine siyah kurdele ya da Türk Bayrağı koyuyor. Acaba bu çaba, PKK saldırılarını nasıl durduracak? Herhalde PKKlılar özellikle bu Facebook isimli sitedeki olanları görüyorlarsa çok eğleniyorlardır.

Cumhuriyet Bayramı’nın 13 şehit verdiğimiz günlerin üstüne gelmesi, ülkedeki yürüyüşlerin ve mitinglerin sayısını artırdı. Televizyonlar, gazeteler bu miting ve yürüyüş haberleriyle dolu. Ama bu yürüyüşler ve mitingler, PKK terörünü nasıl durduracak? Ayrıca bir araya gelecek yüz binler ya da milyonların güvenliği nasıl sağlanacak, ayrıca terör eylemlerine hedef oluşturmayacak mı?

Daha ötesi yapılması çok istenen ve beklenen sınır ötesi harekat, PKK’yı bitirecek mi? 1982 yılından beri, Türk Ordusu PKK’yı yok etmek için yurt içinde ve dışında mücadele ediyor. Birçok kez de Irak’a girerek, gerek uçaklarla, gerekse karadan harekatlar yapıldı. Yeni bir harekat, acaba son harekat olacak mı? Bir intikam arayışıyla Türkiye’nin Irak’a girmesi acaba, satranç oyununda rakibin bizi üstüne çekmek için düzenlediği bir hamlenin sonucunda daha zor bir duruma düşmemize yol açabilir mi? Daha ilginç bir soru 25 yıldır bir problemi kaba kuvvetle çözemiyorsanız, acaba bu problemin bundan farklı bir yöntemle çözülmesi gerektiğine işaret ediyor olabilir mi?

PKK lideri Abdullah Öcalan hapiste olduğu halde, (başı olmayan yılan hareket edemez) PKK nasıl hareket ediyor? Neden PKK terör saldırıları ve sözde Ermeni soykırımı yasa tasarılarının onaylanması, ABD’nin hiç istemediği “Türkiye’nin İran ile enerji anlaşması” yapmasının ardından geldi?

İstanbul’un nüfus açısından Türkiye’nin kamburu olduğunu düşündünüz mü? 80 şehirli bir ülkede, kabaca 80 milyon nüfus var. İstanbul’da abartarak söylüyorum 20 milyon insan yaşıyor. Düşünün ki, her şehrimizde 1 milyon kişi yaşasaydı, İstanbul’da trafik sorunu olur muydu? Esas soru şu: Eğer Hakkari’de ve diğer Doğu ve Güney Doğu illerimizde 1 milyon nüfus olsaydı, bu şehirler gelişmiş birer şehir olarak insanlara eğitim, iş ve sağlık imkanları vermez miydi? Çalışacağı iyi bir işi olan, gidecek kaliteli hastanesi olan, çocuklarına verebileceği kaliteli eğitim imkanı olan insanların olduğu yerde teröre geçit olur muydu?

Toplumumuz öyle bir rüzgara kaptırmış ki kendini bu tür soruları düşünmek yerine, sembollerle problem çözme arayışına gidiyor. Sembollerle problem çözülseydi, matematik sorularını çözmek için öğrencilere ihtiyaç olmaz; sadece eksi, artı, eşittir, büyüktür işaretlerini yazar problemleri çözerdik.