12.12.12

Türkiye’nin Röntgen Filmi

İnsanın öğrenmeye, hizmet etmeye ve Allah’ın bu dünyada sunduğu nimetleri ve hikmetleri keşfetmeye tutkusu ne kadar fazla olursa o kadar fazla yaşamak istiyor.

Bugüne kadar ölüm korkusundan değil, benzer arayışlarla benim gibi 150 yıl yaşamak isteyen tek bir insan tanıdım. Bu insan 2050 yılına randevu veren İshak Alaton. Allah uzun ömür ve hizmet etme şansı versin. Green Mile (Yeşil Yol) isimli filmde 150 yaşındaki Paul Edgecomb karakteri, huzurevindeki arkadaşına 150 yaşına kadar yaşadığını itiraf ettiğinde, arkadaşı ona ne hissettiğini sorar. Hatırladığım kadarıyla o da “sevdiğin herkesi kaybediyorsun” diye cevap verir. Uzun ve farkında sürülen bir yaşam öğrenme, keşfetme, hizmet etme fırsatlarıyla dolu olduğu kadar, acılar ve hayal kırıklıklarıyla da dolu. İshak Bey’in hayatını ve görüşlerini anlatan ikinci kitabı “Lüzumsuz İnsan” özellikle Türkiye’de yaşayan herkes için sonsuz lüzumda bir kitap. 490 sayfalık kitabı okurken 215. sayfada kahkahayı bastım. Birkaç yerde gözyaşı döktüm. Bazı yerlerde içim daraldı. Bazı yerlerde bildiğimiz insanların yaptıklarına hayretler ettim. Çoğu yerde insanların ucuzluklarına, kalitesizliklerine üzüldüm.

Lüzumsuz Adam, serinin ilk kitabı gibi Mehmet Gündem’in kaleminden/klavyesinden çıkma. Mehmet Gündem’in çok zor bir işin altından çıktığını belirtmeliyim. Kitabın başındaki ilk hikaye bana 200 TL’lik bir alışveriş yaptırdı. Kitabın başında anlatılan, Mehmet Gündem’in içine düştüğü duruma Allah kimseyi düşürmesin. Yaşadığı o sıkıntıya rağmen, Mehmet Gündem zoru başarmış. Kendi klavyesinden çıksa da kitabı İshak Alaton’un iç sesinden bizimle paylaşmayı başarmış. Lüzumsuz Adam, okurlara Türkiye’nin en ilginç iş ve sivil toplum liderlerinden biriyle saatlerce sohbet etme fırsatı veriyor. Tayyip Erdoğan’dan Fethullah Gülen’e, Mesut Yılmaz’dan Deniz Baykal’a kadar notlar ve ayrıntılarla dolu olan bu kitap, sizi sayısız defa şaşırtacak. Kıdemli bir kitap inceleme uzmanı olarak bu sefer sıra dışı bir iş yapacağım ve bu kitabı size tanıtırken kitabın içinden hiçbir ayrıntı vermeyeceğim. Çünkü bir fikir ve hatıra bombardımanı olan bu kitabın içinden verilecek hiçbir ayrıntı kitabın ruhunu veremez. Ortalama okurun kitapta kolayca kabullenemeyeceği tek bir fikir var; geri kalan her şeyi aklı başında okurun onayına açıktır.

Yazının başlığı “Türkiye’nin Röntgen Filmi”. Evet, bu kitap Türkiye’nin röntgen filmi gibi. Türk medyasının, siyasetinin, toplumunun, bürokratının 75 yıllık bir röntgen filmi. Konuşması (Kitap boyunca İshak Bey hep konuşuyor çünkü) sırasında dürüstlükten ve saydamlıktan ödün vermeyen bu kitap Türkiye’de işlerin nasıl yürüdüğünü keşfeden (bilen demiyorum, yaşadıklarıyla Türkiye’yi hayal kırıklıkları içinde keşfeden) bir insanın hikayesi. İshak Alaton kendi hikayesini anlatırken TÜSİAD’ın da röntgen filmini çekiyor, generallerin de, başbakanların da rahmetli güzel insan Üzeyir Garih’in cinayetinin de… Bu röntgen filminden herkes istifade eder. Aklı başında, memlekete ve dünyaya hizmet etmek isteyen her okur, bu kitapta kendi hayatında kullanacağı bir fikir, bir tanıklık ve bir yaşantı bulur. İshak Alaton’un ilk kitabı bir macera romanı gibi, herkesin kendine bir ders çıkaracağı bu kitabı ise yakın tarihimizin kişisel bir günlüğü gibi.

İshak Alaton’un ilk kitabının adı Lüzumlu Adam, ikinci kitabının adı Lüzumsuz Adam. İlk kitabında şirket kuran lüzumlu adamı anlatıyor. İkinci kitabında şirketinde kendini gereksizleştiren ve şirketini profesyonellere ya da ikinci ve üçüncü nesillere teslim ederek lüzumsuzlaştıran adamı anlatıyor.